RMG Büyük Beden Kadın Portal

Kilolu Kadınlara Hamilelik Dönemi Tavsiyeleri

04.11.2019
58

Kilolu kadınların hamile kalmaları durumunda normal kilodaki kadınlara kıyasla çok daha dikkatli bir süreç geçirmeleri gerekmektedir. Bu dönemdeki hormonal değişikliklerden dolayı anne adayları hem psikolojik hem de fiziksel olarak farklı reaksiyonlar verirler. Hamile kadınların bu dönemde sürekli değişen bir psikolojiye sahip olması dış görünüşleriyle yakından alakalıdır. En zayıf kadının dahi gebelik döneminde ciddi kilolar aldığı bilinmektedir. Kilolu kadınların ise bu dönemde aldıkları kilolar karşısında gereken önlemleri alması büyük önem taşır.

Kilolu kadınların gebelik süreci boyunca sürekli spor, egzersiz ve yürüyüş yapması tavsiye edilmektedir. Buna ek olarak, vücutlarını sarmayacak ve onlara nefes aldıracak kıyafetlerden yana tercih yapması bir zorunluluktur. Bilhassa rahim üzerine baskı yapacak türden kıyafetlerin giyilmesi oldukça sakıncalıdır. Mantar ve kaşıntı gibi sorunlara yol açacak kumaşa sahip kıyafetlerden ise kesinlikle uzak durulmalıdır.

Kilolu Kadınlar Hamilelik Döneminde Nasıl Beslenmeli?

Kilolu kadınların gebelik süreci boyunca doğru diyet ve beslenme programlarını uygulaması şarttır. Aksi takdirde, alınan kilolardan dolayı erken doğum riski hatta bebeğin ölü doğma riski dahi bulunmaktadır. Bilhassa son üç aylık zaman diliminde diyetisyen eşliğinde kilo kontrolü yapılmalıdır. İlk altı ayda ise kilo alınması normal karşılanmalıdır.

Kilolu kadınların gebelik süreci boyunca düzenli uyku uyumaya özen göstermesi gerekir. Bir başka deyişle, aynı saatte uyunmalı ve uyanılmalıdır. Buna ek olarak, günde üç saatten uzun süre aç kalmak risklidir. Sık ama az yemek yemeye gayret edilmelidir. Hamur işlerinden kesinlikle uzak durmak gerekir. Beyaz ekmek yerine tahıl ekmeği tercih edilmelidir.

Gebelik dönemi geçiren kilolu kadınlar; uyandıktan sonraki bir saat içerisinde kahvaltı yapmaya gayret etmelidirler. Aksi takdirde, metabolizmanın düzensiz çalışması ve kilo alınması riski oluşacaktır. Bunun dışında, bilhassa hamurlu ve şekerli tatlılardan uzak durulmalıdır. Tatlı ihtiyacının kuru meyvelerden karşılanmasına çalışılmalıdır.

Kilolu kadınların gebelik süreci boyunca şekerden ve şekerli gıdalardan uzak durması bir zorunluluktur. Kan şekerini yükselten meyve suları yerine direkt olarak meyve tüketilmelidir. Bunun yanı sıra, kilo aldırmayacak glisemik indeksi düşük olan besinler tüketilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.